Przeprowadzka firmy nie jest łatwym zadaniem. Trzeba wszystko dokładnie zaplanować, aby usprawnić cały proces i przetransportować bezpiecznie sprzęt, systemy informatyczne. Oczywiście znaczenie ma nie tylko logistyka, przygotowania dotyczą również zorganizowania odpowiedniej dokumentacji. W zależności od specyfiki prowadzonej działalności, przeprowadzka będzie wyglądać nieco inaczej. Trzeba pamiętać o tym, przed zmiana siedziby firmy wiąże się z koniecznością dokonania modyfikacji w danych. Konieczne staje się edytowanie adresu w systemach i internecie, poinformowanie właściwego urzędu podatkowego.

Jak przygotować się do przeprowadzki całej firmy?

Przeprowadzka firmy jest sporym przedsięwzięciem. Może to być bardzo skomplikowany proces, dlatego należy jak najbardziej ułatwić to zadanie. Istotne jest, aby sporządzić plan działania, ustalić kolejność przenoszenia sprzętów, dokumentów itd. Najlepiej będzie wszystko dobrze posortować i dokładnie opisać kartony, aby wiedzieć, co się w nich znajduje. Dokumenty warto podzielić zgodnie z ich rodzajem, to samo dotyczy wyposażenia, sprzętów i innych produktów, które mają zostać przetransportowane do nowego miejsca. Oczywiście w pierwszej kolejności należy zastanowić się, co jest potrzebne, a co lepiej wyrzucić. Nie ma sensu zabierać ze sobą z pewnych rzeczy.

Wszystko trzeba dokładnie zabezpieczyć, aby nie uległo uszkodzeniu w trakcie transportu i magazynowania. Można również pomyśleć o wynajęcie magazynu self-storage na czas przeprowadzki. Wszystkie firmowe dobra będą bezpiecznie trzymane w odpowiednich warunkach, chronione przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Bardzo ważną kwestią jest także zorganizowanie z wyprzedzeniem firmy transportowej. Można również wynająć firmę przeprowadzkową, która zajmuje się zaplanowaniem całego przedsięwzięcia i jego realizacją. Zorganizuje całą logistykę i wszystko bezpiecznie przetransportuje do miejsca docelowego.

O czym należy pamiętać w przypadku przeprowadzki firmy?

W przypadku przeprowadzki niezwykle istotne jest załatwienie wszystkich formalności, czyli zgłoszenie zmiany siedziby w CEIDG, zaktualizowanie danych w Google Maps, social mediach i na witrynie internetowej. Znaczenie ma również skopiowanie danych firmowych na nośniki pamięci. Warto mieć elektroniczne wersje ksiąg rachunkowych, kontaktów i ważnych plików. Zawsze istnieje ryzyko zniszczenia zawartości transportowanych pudeł, więc lepiej się zabezpieczyć. Istotne będzie także spisanie i ponumerowane wszystkich rzeczy, to samo dotyczy kartonów. Łatwiej będzie potem zweryfikować, czy coś uległo zniszczeniu lub zostało zgubione.

Przeniesienie maszyn i systemów informatycznych najlepiej będzie powierzyć firmie zewnętrznej. Profesjonaliści świadczą usługi relokacji, zadbają o prawidłowy demontaż i odłączenie sprzętu. Zabezpieczą właściwie wszystkie maszyny na czas transportu, po czym wypakują je w miejscu docelowym, wstawią na stanowiska i zamontują. Można zlecić relokacje linii technologicznych, całej fabryki. Fachowcy mają doświadczenie, wiedzę i specjalistyczny sprzęt typu wózek widłowy, rolki transportowe, dźwig, platformy.